BİZİ TAKİP EDİN:
  • No products in the cart.
Top
Image Alt

Şenlik Yeri ve Mekanları

  /  Şenlik Yeri ve Mekanları

“Yavaşlayın Gökçeada’dasınız!”

ADA DOĞASI *

“Yavaşlayın Gökçeada’dasınız!”

Gökçeada dünyanın ilk Cittaslow adasıdır.

İtalyanca şehir ve İngilizce yavaş kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow’un kelime anlamı “yavaş şehir”dir. Cittaslow; ekonomik yerel kimliğini, özelliklerini ve çeşitliliğini korumak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı uluslararası bir birliktir.

Cittaslow felsefesine göre, modern hayatın karmaşasına inat yavaş olmak kalıcı ekonomik yararlar sağlayan bilinçli bir seçimdir. Bu hareketin temel amacı yaşamı adil ve kolay kılmak, geleneklerin değerini bilen zengin bir sosyal hayat kurmak ve kültürel çeşitliliğe açık olmaktır. Yerel ürünlere, yöresel mimariye, geleneklere, doğal çevreye, sanata ve zanaata, esnafa ve komşuluk ilişkilerine sahip çıkılması ve her açıdan paylaşımın desteklenmesi hedeflenmektedir.

Haziran 2011’de Polonya’da yapılan 2011 Yavaş Şehirler Genel Kurulu’nda, Gökçeada uluslararası Cittaslow ağına dahil olmuştur.

* Bilgi ve resimler http://visitgokceada.com/tr/ada-dogasi/ adresinden derlenmiştir.

Gökçeada’da uzun yıllar boyunca doğal güzelliklerin korunması ve eldeki kaynakların akılcı kullanılması, adanın doğa mirası listesinde yer almasını sağlamıştır. Yapılaşma, ulaşım, tarım ve baraj politikaları geliştirilirken, doğanın korunmasına ve kaynakların sürdürülebilir kullanımına da önem verilmiştir.

Türkiye'de güneşin battığı en son nokta...

ADA KÜLTÜRÜ * 

Gökçeada, farklı etnik kökenden gelen, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı zengin bir yaşam alanıdır. Gökçeada’nın özgün dokusunda Rum köylerinin ayrıcalıklı bir yeri vardır. 1975 yılına kadar köylerde ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı, Türklerin ise ağırlıklı olarak merkezde ikamet ettikleri bilinmektedir.

Özellikle ilk yerleşik halkın Rum asıllı olması, adada Hıristiyan-Ortodoks mezhebine inananların metropolit düzeyinde temsil edilmesi, dini törenlere verilen önemin artmasında etken olmuştur. Dini törenlerden sonra yapılan panayırlar birkaç gün sürmekte, ada halkı arasında kültürel ilişkilerin yoğunlaşmasına ve kaynaşmaya sebep olmaktadır. Tepeköy’de, 15 Ağustos’ta başlayan Meryem Ana Bayramı “Panaiya” Gökçeada’nın kültürel çeşitliliğini gözler önüne serer.

* Bilgi ve resimler http://visitgokceada.com/tr/ada-kulturu/ adresinden derlenmiştir.

Gökçeada’nın antik adı İmroz, pre-helenik tarım tanrısı Imbrasos’tan gelir. Ada Imbrassos’un bolluk diyarı olarak bilinir. İmroz’un adı, İlyada Destanı içinde birçok kez geçer.
Yunan Mitolojisi’ne göre Poseidon’un kanatlı atlarının ahırları İmroz ile Tenedos (Bozcaada) arasındaki derinliklerde bulmaktaydı.

Doğa, deniz, rüzgâr...

AKTİVİTELER

Gökçeada, doğal yapısı nedeniyle birçok sportif aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Bazı sporlar için tüm dünyada eşi bulunmaz doğal koşulara sahiptir: Doğa yürüyüşü, kit surf, surf, bisiklet, kamping, su altı dalışları, yüzme, kros gibi sportif faaliyetler bunların başında gelmektedir.

0

Kullanıcı kaydı

Parola sıfırlama