Top

DENGAHENG ENSEMBLE

Grup Hakkında

Dengaheng’in tohumları Boğaziçi Üniversitesi’nde bir grup müzikseverin dostluk ilişkisiyle atıldı. Grubun müziğinde gitgide daha fazla değersizleşen edinilmiş belleğin şarkılarla yüceltileceği hikâyeler anlatma isteği ön plana çıkmaktaydı.

Dengaheng Mezopotamya’dan, Akdeniz’e ve Balkanlar’a uzanan ezgilerle kökleri toprağa bağlı, dallarıysa göğe uzanan farklı bir müzikal anlatı edinmeyi hedefliyordu. Bir taraftan kalmanın ve üretmenin kaçınılmaz sorumluluğunu duyumsarken, öte yandan güçlü bir gitme isteğiyle gözünü yollara diken topluluk, müziğindeki inişli çıkışlı enstrümental yapılarla zaman zaman bu gitgellerini hissettirmektedir.

Perküsyonda Emrah Uluğ, perdesiz gitarda Aran Arslan, vokalde Ezgi Ceylan ve Vedat Demirbaş’la başlayan grup, Alihan Erdoğan, Sena Tan, Moritz Laender, Oğuzhan Koçak, Roni Şahan, Ece Sezgince, Tolunay Temiz ve son olarak Miyase Pelin Tunç’un da ekibe katılmasıyla sanki uzun zamandır birbirini arayan parçaların birleştiği bir topluluk haline geldi.

Çok farklı hikayeleri heybelerinde taşıyan 11 ayrı müzikseverin içlerinde duydukları sesleri, kendi coğrafyalarına göndermeler yaparak aktarma deneyimine ithafen de grup ‘’Dengaheng Ensemble’’ adını alarak 2016 sonbaharında küçük çaplı dinleti ve konserlerine başladı.

0

Kullanıcı kaydı

Parola sıfırlama