Eko-Ritim Atölyesi
BİZİ TAKİP EDİN:
  • No products in the cart.
Top
Image Alt

Eko-Ritim Atölyesi

  /  Müzik  /  Eko-Ritim Atölyesi

Eko-Ritim Atölyesi

Açıklama

Atölyemiz iki gün ve ikişer saat sürecektir. Bu süre boyunca, katılımcılar getirmiş olduğu çeşitli malzemelerden ritim aletleri üretecek ve bunları toplu ritim icrasında kullanacaktır.

ATÖLYE DETAYLARI

Atölyemiz iki gün ve ikişer saat sürecektir. Bu süre boyunca, katılımcılar getirmiş olduğu çeşitli malzemelerden ritim aletleri üretecek ve bunları toplu ritim icrasında kullanacaktır.

Neden ekolojik?

Geri dönüşebilir malzemelerin tekrar kullanılarak ‘çöp’ olmaktan çıkarılması ve bir ritmik enstrüman olarak yaratıcı bir biçimde değerlendirilmesidir. Bu yöntemle, atıl bir nesneyi sanatsal üretim aracına çevirebileceğimizi ve yaratıcılığımızın dışa vurumunda bize yardım edecek yeni bir dil üretebileceğimizi düşünüyoruz.

Neden ritmik?

İlk günümüzde katılımcılara temel ritim kalıpları tanıtılacak, ritmik sayma yöntemi gösterilecek ve verilen ritmi algılama/tekrar etme egzersizi yapılacaktır. İkinci gün ise poliritmik kalıplar tanıtılıp ikişerli üçerli gruplar halinde bu kalıplar hep beraber ve bir uyum içerisinde icra edilecektir. Atölyemizi, doğaçlama ritimlerle hem rahatlayıp hem eğlenip hem de diğerlerini dinlemenin önemini anlayacağımız bir cem (jam session) ile sonlandıracağız.

Atölye Kazanımları
  • Temel ritim algısı kazanmak/olan ritim algısını geliştirmek
  • Kolektif-ritmik eylem ve paylaşım yetisini geliştirmek
  • Bedenimizi ve atık olarak nitelendirdiğimiz nesneleri bir ritim enstrümanı olarak yaniden keşfetmek/üretmek/kullanmak
  • Ekolojik geri dönüşüm aracılığıyla enstrüman yapımı ile tanışmak
Atölye için Gereksinimler
  • Var ise ritim aletleriniz
  • Yok ise bedeniniz, geri dönüşebilir çöpünüz ve doğaya zarar vermeden edineceğiniz doğal malzemeler (yere düşmüş dal, çakıl taşı, kum, vs.)
Atölye Dili

İngilizce

Deneyim Seviyesi

Deneyim tercih edilir

Diğer Eğitmenler

Oğuzhan Koçak

Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü(BÜFK)’ne katılarak 4 yıl boyunca birçok Orta Doğu ve Latin Amerika çalgısıyla uğraştı. Üniversite dönemi sonrasında, ana enstrümanı olan darbuka’ya odaklanmaya başladı. Şu anda, Mısırlı Ahmet Ritim Akademisi ailesinde ve 2017 yılı başından bu yana Dengaheng Ensemble’da müzik faaliyetlerini yürütmektedir. Ayrıca, Bilgi Üniversitesi’nde İngilizce Okutmanı olarak çalışmaktadır.

Ece Sezgince

Ece Sezgince 2010-2011 yılları arasında BÜFK’te perküsyon eğitimi almıştır. 2016 yılından itibaren Dengaheng Ensemble’da erbane, bendir ve tef çalmakta ve Miraz Erbane Atölyesi’ne öğrenci olarak devam etmektedir

0

Kullanıcı kaydı

Parola sıfırlama